Przez zimną wiosnę zapłacimy krocie za owoce i warzywa? [ROZMOWA DNIA]

W nocy temperatura na Dolnym Śląsku miejscami spadła do – 3 stopni Celsjusza, do tego wiał silny wiatr. Taka pogoda dla rolników i sadowników może oznaczać duże problemy i wielkie straty w uprawach. Szczególnie zagrożone są te rośliny, które teraz kwitną, czyli wiśnie, czereśnie czy jabłonie. Więcej na ten temat o godz. 8.30 – gościem Rozmowy Dnia Radia Wrocław był Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
POSŁUCHAJCIE:

Dziś w nocy na Dolnym Śląsku miejscami było do -3 stopni. Rolnicy mają problem?
Na tę chwilę trudno mówić o problemie. Rzepak w wielu miejscach jest w pełni kwitnienia, sady owocowe podobnie, rośliny jagodowe – truskawki i inne rośliny z tej grupy są również trochę narażone na skutki przymrozków. Te były nie tylko wczoraj, ale także na przełomie kwietnia i maja. O skutkach powiemy za kilka dni, wtedy będziemy mieć pełną informację.
Rolnicy drżą?
Od jesieni. Jesień i zima, były wyjątkowo niekorzystne dla rolnictwa. Wiosna jest mokra, rośliny butwieją, niszczą się, zamierają, to na pewno odbije się na plonach. Teraz jeszcze przymrozki, wcześniej – grad.
Nie macie za bardzo możliwości, by chronić rośliny. Paleniska chyba nie zdają egzaminu 
To fajne metody, które skutkowały pozytywnie, gdy mieliśmy dwuarowy sad na pięć jabłonek i pięć czereśni. Na skalę, na jaką dzisiaj prowadzi się produkcję żywności, takie działania na pewno nie przyniosłyby efektów.
Trudno rolnikom się dziwić, że chcą coś zrobić.
Są w dwójnasób zaniepokojeni – z jednej trony jesienią zabrakło pieniędzy na ubezpieczenia zasiewów i sadów… 
Bo rolnicy mogą się ubezpieczać, ale muszą to zrobić w czas, a tego czasu zabrakło.
Jesienią zabrakło pieniędzy, wiosną zabrakło czasu. Pan prezydent podpisał ustawę końcem marca, towarzystwa realnie przystąpiły do ubezpieczeń 18 kwietnia, co przy 14-dniowej karencji sprawiło, że pierwsze skutki działania tej ochrony były dopiero 2-3 maja.
Co to wszystko oznacza dla konsumentów? Mamy spodziewać się rekordowo wysokich cen owoców?
Uważam, że są to trafne oceny – z…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.