„Powódź we wspomnieniach. 20 lat później” [REPORTAŻ]

Życiowa tragedia, ogromny stres, ale i moment przełomowy, gdy mieszkańcy Wrocławia na prawdę poczuli, że są u siebie. Dokładnie 12 lipca 1997 roku gigantyczna fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Do sierpnia na stronie www.pamietampowodz.pl, ale także listownie na specjalnych formularzach, można spisywać swoje wspomnienia z tego czasu.
fot. Bielasiński Jerzy (CC BY 3.0 PL)
My przejrzeliśmy te dokumenty. Sami także pozbieraliśmy wspomnienia, które przedstawiamy w reportażu „Powódź we wspomnieniach. 20 lat później”.
Juliusz Woźny, rzecznik Centrum Historii Zajezdnia, takie ma pierwsze skojarzenie ze słowem „powódź”:

– Pamiętam jak szedłem ulicą Kowalską, po asfalcie, brodząc do połowy uda w wodach powodzi. Nagle przede mną przepłynęła ławica ryb. To było coś surrealistycznego. Taki Salvador Dali na Kowalach – wspomina Woźny.
Na stronie pamietampowodz.pl także niezwykłe zdjęcia z 1997 roku. Zachęcamy, by podzielić się swoimi wspomnieniami, ale najpierw usiąść przed odbiornikami.
fot. Styczyńska Agnieszka  (CC BY 3.0 PL)
W reportażu m.in. wspomnienia byłego wiceprezydenta Wrocławia Sławomira Najnigiera:

– Miasto takie zalane, ciemne, robiło się ciche, nieprawdopodobnie ciche. Ulgi nie było, bo na mapach się nanosiło kolejne obszary, które jeszcze przed chwilą nie były zalane, a teraz tak – wspomina Najnigier. 
Posłuchaj reportażu:

O projekcie „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”:Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. Projekt „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” ma sprawdzić, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu.Projekt bazuje na autorskiej metodzie „Pamiętam, że…” wykorzystywanej wcześniej przy publikacjach „Wrocław. Pamiętam, że…” oraz „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”. Przedsięwzięcie jest…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *