Popłyną Nysą Łużycką kajakami

Około 50 miłośników rzek z Polski, Czech i Niemiec przepłynie blisko 250 km.

Uczestnicy spływu chcą pokazać, że o czystość wody można dbać wspólnie, nawet międzynarodowo. – Po drodze mamy wykłady, prezentacje, pokazy filmów i co najważniejsze – mamy mnóstwo spotkań z lokalnymi społecznościami. To od tych ludzi zależy los rzek –  mówi ekolog Dominik Dobrowolski, jeden z uczestników rejsu:

– Już dziś ludzie mają większą świadomość tego, że trzeba szanować otaczającą nas naturę, mówi jeden z organizatorów Radosław Gawlik ze stowarzyszenia Eko-Unia. – Ja pamiętam Odrę sprzed 40 lat, ona była czarna. Złowione leszcz, czy płotka śmierdziały fenolem. Nie dało się tego jeść. Teraz ta woda jest czysta. Miałem ochotę skoczyć i się przepłynąć. Myślę, że w Nysie Łużyckiej będzie podobna woda – dodaje.

Kajakowy spływ jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy, w ten weekend, zaplanowano w czeskim Hrádku nad Nisou. Uczestnicy przepłyną później do kolejnych miejscowości położonych nad Nysą Łużycką: Posady, Radomierzyc, Łęknicy, Zasiek aż do Gubina.
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *