Podpisano inicjatywę zawiązania Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego

Dzisiaj we wrocławskim ratuszu podpisano inicjatywę zawiązania Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Zaproszenie prezydenta Jacka Sutryka przyjęło pięćdziesięciu przedstawicieli mniejszych miast, gmin i powiatów z terenu dawnego województwa wrocławskiego, m.in. z Trzebnicy, Strzelina, Milicza, Brzegu Dolnego, Góry, Oleśnicy i Oławy.

Jak podkreśla Sutryk, inicjatywa nie ma charakteru politycznego. Chodzi przede wszystkim o dobro mieszkańców:

Program działań ma objąć m.in. pracę nad wspólną strategią komunikacyjną, czy walką ze smogiem. Jak dodają samorządowcy większy może więcej, tak więc obszar metropolitalny będzie skuteczniejszy niż poszczególne samorządy:

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma powstać statut prawny inicjatywy.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.