Pociągiem na Ziemie Odzyskane. Odtworzą podróż repatriantów na Dolny Śląsk [FILM]

Podróż starym parowozem, inscenizacja napadu na pociąg i kuchnia polowa – to jedne z wielu atrakcji, jakie czekają na tych, którzy przyjadą w niedzielny poranek do Oleśnicy, by wziąć udział w niekonwencjonalnej wycieczce pociągiem repatriantów. – Nawiązujemy oczywiście do lat 40. XX wieku, kiedy w podobnych składach przyjeżdżali na Ziemie Odzyskane nasi dziadkowie – tłumaczy Marek Kamaszyło z Oleśnickiego Stowarzyszenia Miłośników Techniki:

Repatrianci przejdą z oleśnickiego Rynku na stację kolejową już o 6.30, a pociąg przez Syców do Kępna wyruszy o godzinie 9. – Będziemy mieli psa, kota, dwa króliki i dwie kury. Jak wysiedleńcy jechali, to cały dobytek wieźli ze sobą, dlatego teraz też zwierzęta będą jechać z właścicielami. To parowóz przetokowy, jego maksymalna prędkość wynosi 40 km/h – mówi Barbara Grygiel z Klubu Sympatyków Kolei z Wrocławia:

Kto nie chce jechać aż tak daleko, może także pojechać parowozem z Wrocławia do Oleśnicy. Wyjazd z Dworca Głównego zaplanowano na 6:33. Jako że to pojazd zabytkowy, godziny mogą ulec zmianie. Planowany przyjazd do Kępna, gdzie pociąg repatriantów kończy trasę i zawraca, to godzina 12.30.
Skład pociągu będzie zestawiony z zabytkowego parowozu TKh05353 z 1953 r., dwóch wagonów krytych, 3 wagonów osobowych oraz platformy, na której będzie zainstalowana m. in. kuchnia polowa oraz armata.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *