Park Bieńkowicki zmieni nazwę na Park Dobrego Maharadży?

Jest spora szansa, że tym razem się uda – Komisja Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia złoży projekt do magistratu, by nazwać park przy ulicy Koreańskiej Parkiem Dobrego Maharadży.

To efekt naszej czwartkowej Rozmowy Dnia – gościem Radia Wrocław był konsul honorowy Indii, który opowiadał o mało znanej a niezwykłej historii – w 1941 roku 5000 tysięcy polskich sierot wywieziono ze Związku Radzieckiego do Indii, gdzie swoją pomoc jako pierwszy zaoferował maharadża Jam Saheb – specjalnie dla nich wybudował domy, a dziećmi przez lata opiekowała się cała hinduska społeczność. Bernard Jacewicz, przewodniczący Komisji Nazewnictwa Ulic.
– Człowiek zasłużony dla Polski, dla dzieci. A po drugie Indie to jest kraj azjatycki, a w okolicy miejsca tego parku są miejsca związane z Azją – koreańska, indyjska.

We Wrocławiu w tym tygodniu odbył się XIX Światowy Zjazd Polaków z Indii. Do stolicy Dolnego Śląska dotarło w sumie 57 uratowanych przez maharadżę. Marzą, aby ich historia nie została zapomniana. Nazwanie parku imieniem Dobrego Maharadży może w tym bardzo pomóc.

Bernard Jacewicz, przewodniczący Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia słuchał naszej audycji na ten temat i postanowił działać
– Postanowiliśmy wystąpić z wnioskiem wspólnie z Radą Osiedla Brochów. Nazwa łatwa, prosta do zapamiętania – Park Dobrego Maharadży.

Jak tłumaczył na naszej antenie Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii, marzeniem uratowanych jest, by pamięć o polsko-hinduskiej przyjaźni przetrwała
– Oni potrzebują, żeby o nich nie zapomniano.

Komisja proponuje, aby nazwę Park Bieńkowicki zmienić na Park Dobrego Maharadży. Wprowadziłoby to także porządek w nazewnictwie, bo zielony teren przy ulicy Koreańskiej to -…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *