Ołtarz z XVI wieku może powrócić do Katedry na Ostrowie Tumskim

Udało się już skompletować sporą część arcydzieła sztuki sakralnej z 1591 roku, które zniknęło z miasta w czasach II wojny światowej.

Wrocław ma szansę, by odzyskać utracony w czasie wojny zabytek. Ołtarz z końca XVI wieku, został zdemontowany z Katedry na Ostrowie Tumskim przed oblężeniem miasta, rozczłonkowany i ukryty. Jego srebrne elementy znajdowały się do tej pory w skarbu archikatedralnym, a malowane skrzydła w jednym z kościołów w Szamotułach. Dziś Muzeum Narodowe we Wrocławiu marzy o odrestaurowaniu dzieła, które jeszcze do niedzieli można oglądać na wystawie tymczasowej.
– Jego powrót oznacza demontaż obecnego ołtarza – tłumaczy dyrektor Muzeum Piotr Oszczanowski:

Ołtarz fundacji biskupa Andreasa Jerina z 1591 roku można oglądać jeszcze w weekend na czasowej wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 
– Wykonali go dwaj artyści wrocławskiego manieryzmu: złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger – opowiada dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski:

Aby ołtarz skompletować na nowo, potrzeba jest zgoda strony kościelnej. Warto podkreślić, że to sam abp Abp Józef Kupny, podczas zwiedzania wystawy w Muzeum Narodowym, wspomniał o takiej możliwości.

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *