Oficjalne przekazanie EIT+. Do Wrocławia przyjedzie Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Jarosław Gowin oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński odwiedzą w środę Wrocław.

Jarosław Gowin przedstawi koncepcję utworzenia Narodowego Instytutu Technologicznego, którego częścią ma być EIT +. W planach jest także specjalna prezentacja programu SciTech oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Grażynie Gęsickiej, byłej minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.  
Przypomnijmy – Radio Wrocław jako pierwsze informowało, że Wrocławskie Centrum Badań EIT+ stanie się częścią Narodowego Instytutu Technologicznego. Na początku lutego został podpisany list intencyjny, w którym Wrocław zadeklarował przekazanie ministerstwu nauki swoich udziałów. Do tej porty to ratusz był właścicielem 90% akcji. Pod koniec marca wrocławscy radni zdecydowali o przekazaniu centrum za symboliczną złotówkę. Po przejęciu EIT+ to ministerstwo nauki, a później Narodowy Instytut Technologiczny, będzie odpowiedzialny za finansowanie ośrodka badawczego na wrocławskich Praczach Odrzańskich. Chodzi o około 20 mln złotych rocznie.
Wiceprezydent Adam Grehl przekonuje, że to dobry ruch. – Zrealizowaliśmy projekt infrastrukturalny. Zrealizowaliśmy dwa projekty badawcze. Stworzyliśmy potencjał do dalszego rozwoju. Otwiera się nowa karta z mającym instrumenty finansowe rządem – mówi Grehl.
Przeciwna przekazaniu EIT+ była tylko radna niezrzeszona Katarzyna Kowalska-Obara:- Rząd jest zainteresowany żeby z tego skorzystać to wynajmijmy, wydzierżawmy, udostępnijmy za opłatą. Dzisiaj oddajemy tak naprawdę kilkaset milionów złotych- tłumaczyła radna.
Jarosław Krauze, szef klubu Rafała…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *