Niezwykłe miasteczko znów ożyje w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Mowa o projekcie Miasta Dzieci.

Najmłodsi z Jaworzyny i okolic na tydzień wcielą się w życie dorosłych. Będą poznawać tajniki różnych zawodów, pracować na zmiany, zarabiać w miasteczkowej walucie i móc nią gospodarować.
– To świetna zabawa podczas półkolonii, ale przede wszystkim edukacja – mówi Roksana Banaszczak z Muzeum Kolejnictwa.

Projekt powstał w 2008 roku. Był odpowiedzią muzeum na braki zapewnienia rozrywki dzieciom z Jaworzyny Śląskiej. Większość z nich pochodzi z rodzin kolejarskich. Nie każdego było stać na zapewnienie im rozrywki w wakacje. Tymczasem udział w Mieście Dzieci jest dla nich bezpłatny.
– Przy okazji uczestnictwa – uczą się więcej o swoich korzeniach – przyznaje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektorka muzeum:

Przemysłowe Miasto Dzieci rusza w poniedziałek i potrwa 5 dni. Każdego dnia uczestnicy projektu meldują się w Biurze Meldunkowym i pobierają karty pracy. Następnie idą na swoje stanowiska. Praca wykonywana jest w dwóch zmianach z przerwą na obiad. Młodzi pracownicy mogą wybrać swój zawód spośród przygotowanych przez Muzeum. W tym roku jest ich 19. To głównie zawody kolejowe, choć dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami – w mieście znajdzie się także np. krawiec czy piekarz.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *