Niemiecki schron pod placem Solnym we Wrocławiu [ZOBACZ FILM]

Schron pod placem Solnym we Wrocławiu został wybudowany w czasie II wojny światowej. Miał zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Wrocławia w przypadku ataku z powietrza.

Relację z tego niezwykłego miejsca przygotował Grzegorz Sanik, autor bloga oraz portalu o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuje także filmy dokumentalne na YouTube.

Schron pod placem Solnym – jak czytamy na Elomaps.com – to obiekt typu Luftschutz Tiefbunker o powierzchni użytkowej 232 m². Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1942 roku, a ukończono w lipcu 1943 roku. W schronie – jak dodaje autor –  zlokalizowano 45 pomieszczeń tzw. izb schronowych plus osobne pomieszczenia dla dowódcy warty i wartowników. Dodatkowo obiekt został wyposażony w kuchnię, dwa pomieszczenia z punktami pierwszej pomocy, toalety, umywalnie, komory filtracyjne i pomieszczenie z agregatem prądotwórczym.
ZOBACZ: Podróżnik w czasie
Wejście do schronu ukryte jest przy zejściu do publicznej toalety – Foto: Adrian Sitko
Wejście „A” do przeciwlotniczego schronu od strony toalety – Foto: Adrian Sitko
Wejście „A” do przeciwlotniczego schronu od strony toalety – Foto: Adrian Sitko
Przeciwlotniczy schron pod placem Solnym we Wrocławiu – Foto: Adrian Sitko

WIĘCEJ INFORMACJI I ZDJĘĆ: Niemiecki schron ukryty pod placem Solnym we Wrocławiu
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *