Niedziela w Radiu Wrocław Kultura: Muzyczne popołudnie

Na audycję od 16:00 zaprasza Michał Kazulo.

SŁUCHAJ RADIA WROCŁAW KULTURA

Można powiedzieć, że w wyborze materiału na nasze niedzielne spotkanie, bardzo pomógł nam kalendarz. Głównie chodzi o dwie daty. Pierwsza tragiczna. 27 sierpnia 1990 roku, w wypadku śmigłowca zginął 35-letni gitarzysta blues-rockowy, Stevie Ray Vaughan. To on w latach 80. tchnął świeży powiew w muzykę, która zdawała się już wymierać. Vaughana nie da się podrobić – miał powiedzieć w jednym z wywiadów sam mistrz B.B King. Dlatego w całości zabrzmi jego „Live Alive” – pierwszy koncertowy album. Nagrania zawierają materiał, zarejestrowany 16 lipca 1985 roku na festiwalu Montreux Jazz Festival, 17-18 lipca 1986 w Austin Opera House i 19 lipca 1986 w Dallas Starfest. Proszę uwierzyć, że Stevie na żywo to najlepsze co może się w bluesie wydarzyć. Druga ważna dla muzyki data, związana z 27 sierpnia, to narodziny gitarzysty, który dobrze czuł się w kolektywie. W 1953 roku na świat przyszedł Alex Lifeson, grający do dziś w grupie RUSH. Ta kanadyjska formacja, długo szukała swojego miejsca na ziemi. Ich data debiutu to czas, gdy w rocku powiedziano już wszystko, na wszystkie możliwe sposoby. Oni jednak wywalczyli sobie awans do ligi mistrzów, poprzez wypracowanie bardzo rytmicznego, momentami nawet matematycznego stylu. Przy okazji dodali do tego świetne teksty i melodię, co dało im fanów (bardzo specyficznych) na całym świecie. „Moving Pictures” to krążek, którego będziemy słuchać. Poza klasyką gatunku, sięgniemy też do roku 91. i do kapeli Primus.Metal alternatywny z elementami funky, heavy metalu i rocka? Już same…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *