Na terenie byłego obozu w Sieniawce odsłonięto pomnik ofiar hitlerowskich zbrodni

W Sieniawce, na terenie byłego obozu pracy Zittwerke odsłonięty został pomnik poświęcony hitlerowskim ofiarom tego obozu, a także sąsiedniej filii Gross Rosen nazywanej Kleine Schonau.

– Nareszcie jest gdzie zapalić znicz – mówi profesor Andrzej Kulig. Profesor jest uznanym patomorfologiem. W Sieniawce, w obozie, był jego ojciec, Zygmunt. Ojciec wojnę przeżył. Inaczej niż tysiące więźniów, którzy w Sieniawce m.in. budowali silniki odrzutowe do samolotów Messerschmitt Me 262 Schwalbe.Miejsce to było tajne. Jego ogrodzenie było pod napięciem. Do dziś nie wyjaśniono co tam się działo w czasie wojny. Tym razem nie chodzi wcale o złoty pociąg, choć i pociąg w tej historii się pojawia. Pociąg, którym przywieziono do Sieniawki w ostatnich dniach wojny tajemnicze skrzynie. Nie wiadomo co się z nimi stało. Istnieje relacja kolejarza, który z parowozu miał widzieć jak je wyładowywano.- Podejmiemy, z amerykańską telewizją, próbą rozwikłania części tych tajemnic – mówi Joanna Lamparska, pisarka, dziennikarka i badaczka historii Dolnego Śląska.Nie chodzi wyłącznie o legendarny, zalany podziemny kompleks, który miał istnieć w Sieniawce, który może skrywać albo skrzynie z dokumentacją podziemi Dolnego Śląska, ale równie dobrze tysiące ofiar z czasów II wojny światowej. Są inne historie wymagające wyjaśnienia. Nie mniej tajemnicze.- Do tego zakładu pracy przymusowej, w którym pracowali mężczyźni, przywożono z innych obozów kobiety w ciąży, które tu miały rodzić. Co się stało z dziećmi? Podobno dostawały numery, ale ich dalszy los jest zupełnie nieznany – mówi Joanna Lamparska. – Tutaj przez cały czas funkcjonował fotograf. Po co fotograf w obozie? Tutaj wreszcie zostały do dziś stoły sekcyjne i stoły preparacyjne. Czy prowadzono tu…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *