Na co mogą liczyć dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni? [SŁUCHAJ]

Jaś urodził się bez stopy i bez kolana, ale jest szansa, że w przyszłości będzie chodził z własną kończyną. To wszystko dzięki operacjom w słynnej klinice dr Paley’a w USA. Zwykle rodzice dzieci z wadami wrodzonymi sami zbierają pieniądze na leczenie za oceanem. Koszt to około miliona złotych. Jednak w tym przypadku profesor Szymon Dragan z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu podpisał wniosek o sfinansowanie przez NFZ wyjazdu do szpitala na Florydzie. W rezultacie chłopiec przechodzi drugi etap leczenia, a efekty są rewelacyjne:

– Ma założony taki specjalny aparat ze stabilizatorem zewnętrznym. W tej chwili specjalnie rozciągany jest staw kolanowy. Tak naprawdę pozostało raptem około 3 centymetrów, przy tej wyjściowej znacznie większej różnicy – mówi Szymon Dragan. 
Jak w Polsce leczyć dzieci z podobnymi problemami? O tym będą w czwartek i piątek we Wrocławiu dyskutować światowej klasy ortopedzi. Wśród zaproszonych jest między innymi dr Paley. Poza wymianą doświadczeń specjaliści i zaproszeni goście z Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ porozmawiają o stworzeniu krajowego programu leczenia dzieci z wadami wrodzonymi. Więcej  na ten temat w Radiowym Oddziale Ratunkowym. 
Posłuchaj: 
Cz.1

Cz.2
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *