Muzyczne Archiwum RWK: Skip Spence „Oar”

Kiedy przed dwoma tygodniami odsłoniliśmy losy i muzykę Roky’ego Ericksona, mimowolnie poruszyliśmy też temat narodzin psychodelii…

Tak się składa, że w galerii zapomnianych pionierów tego nurtu, obok wspomnianego wyżej, należy wskazać jeszcze jedną osobę: Skipa Spence’a. Jego sylwetkę dostrzeżemy w zespołach Quicksilver Messenger Service, Jefferson Airplane, w końcu w Moby Grape. Brzmienie tego ostatniego najmocniej współtworzył.

A robił to na tyle frapująco, że miało ono wpływ chociażby na poczynania muzyków Led Zeppelin, o czym w swojej biografii jak i na płycie „Dreamland” przekonywał Robert Plant. A Page? Wystarczy posłuchać utworu „Never” w wykonaniu Moby Grape, a następnie starszego o kilka miesięcy „Since I’ve Been Loving You”…

Życie Skipa Spence’a, podobnie jak Roky’ego Ericksona, naznaczył pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Tutaj jednak kończą się porównania, bo o ile Erickson przez kolejne czterdzieści lat z rzadka, ale jednak nagrywał i wydawał swoją muzykę, o tyle Spence zarejestrował materiał na zaledwie jeden album.

I to właśnie o tym dlaczego i jak muzyka z wydanej w 1969 r. płyty „Oar” inspirowała Planta, Toma Waitsa czy Becka posłuchamy dziś w Muzycznym Archiwum.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.