Marsz Wzajemnego Szacunku [ZOBACZ]

Spod Synagogi pod Białym Bocianem wyruszył Marsz Wzajemnego Szacunku. To okazja do przypomnienia tragicznych wydarzeń Nocy Kryształowej i na wyrażenie sprzeciwu wobec fali nacjonalizmu.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. nastąpił wybuch przemocy nazistów wobec społeczności żydowskiej w Niemczech i w Austrii. Hitlerowcy spalili kilkaset synagog, domów modlitwy, niszczyli sklepy i domy należące do Żydów. We Wrocławiu podpalili Nową Synagogę, do dzisiaj po świątyni przy ul. Łąkowej zachowały się tylko fundamenty i fragmenty posadzki. Od szkieł rozbitych witryn wydarzenia nazwano Nocą Kryształową.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 9 listopada w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Faszyzmem. We Wrocławiu od wielu lat organizowany jest Marsz Wzajemnego Szacunku. Spod Synagogi pod Białym Bocianem idzie na ul. Łąkową, gdzie stała Nowa Synagoga. Biorą w nim udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele społeczności żydowskiej. Co roku uczestniczy w nim także prezydent Wrocław Rafał Dutkiewicz.

W tym roku marsz poprzedzony został otwarciem wystawy poświęconej ludobójstwu w Rwandzie, przemówieniami ambasadora Rwandy Igora Cesara i świadka tamtych wydarzeń oraz koncertem rwandyjskiego zespołu.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.