Maniery nie tylko od święta

Maniery nie tylko od święta. Ekspertka z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu radzi jak postępować zgodnie z zasadami etykiety podczas wigilijnej kolacji. Najczęstszym błędem wśród gospodarzy jest zbytnie namawianie gości do zjedzenia kolejnej potrawy. Goście natomiast po wejściu do domu gospodarza nie powinno zdejmować butów- chyba, że posiadają inną parę na zmianę. Kiedy przechodzimy do wigilijnej kolacji- serwetka powinna znajdować się po lewej stronie i nikt nie powinien wkładać jej za kołnierz. – Goście powinni też usiąść na odpowiednich miejscach – mówi dr Anna Jankowiak:
– Najważniejsze miejsca to miejsca dla gospodarza i gospodyni, po ich prawej stronie to są miejsca honorowe, ale oczywiście każdy powinien czuć się swobodnie, każdy powinien czuć się ważny na tej kolacji.

Kolejnym ważnym elementem jest podanie napojów w szkle, nie plastikowych butelkach czy kartonach. Kiedy przejdziemy do rozdawania prezentów- zacznijmy od dzieci, tak aby mogły się nacieszyć tym rytuałem.
Opłatkiem powinniśmy dzielić się z każdym, a życzenia i prezenty powinny być dobrane indywidualnie do każdego z gości. – Równie ważny jest wygląd stołu wigilijnego, zaczynając od obrusa- mówi dr Anna Jankowiak
– Powinien on być biały, wyprasowany, odpowiedniej długości. Warto pod obrus włożyć inny materiał, miękki materiał, który nie tylko zabezpieczy nasz stół, ale wytłumi też dźwięk odkładanych talerzy czy kieliszków. 

Podczas rozdawania prezentów możemy śmiało rozpocząć od dzieci, albo też pozwolić im wcielić się w rolę świętego mikołaja. Pamiętajmy jednak, że podarunki powinniśmy rozpakować dopiero kiedy każdy otrzyma swój upominek.
 
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *