Królewska ławeczka z Bukowca zostanie odbudowana… za 100 tysięcy złotych

Ławeczka stanie w Bukowcu koło Jeleniej Góry, w zabytkowym parku romantycznym, jednym z największych w Polsce.

To historyczna ławeczka z piaskowca, wyjątkowa nie tylko z powodu lokalizacji, ale przede wszystkim darczyńcy. Odbuduje ją Fundacja Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. – Ławeczka jest wyjątkowa – mówi Witold Szczudłowski ze Związku Gmin Karkonoskich:

Król Prus Fryderyk Wilhelm III podarował ławeczkę hrabinie Friederike von Reden, która stała za sprowadzeniem do Karpacza kościółka Wang i za sprowadzeniem uchodźców religijnych z Tyrolu do Mysłakowic. Po śmierci męża, Friedricha von Redena, twórcy nowoczesnego przemysłu na Górnym Śląsku, dała się poznać, jako sprawna zarządczyni i filantropka. Ławka była półokrągła, znajdowały się na jej obu końcach kolumny zwieńczone gryfami. W okresie PRL-u, ławka została w czasie prac na grobli zepchnięta w muł, jako bezwartościowy i utrudniający prace przedmiot.

– W 2015 roku w mule odnaleziono jej 28 elementów i one wrócą na swoje miejsce – mówi Grażyna Kolarzyk z Fundacji Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej:

Działacze fundacji chcieli znaleźć dla królewskiej ławki nowe miejsce, z widokiem na Śnieżkę, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków. Hrabina von Reden przeżyła swojego męża o 29 lat. Codziennie nosiła kwiaty na jego grób. Ławka podarowana jej przez króla miała złagodzić jej cierpienie. Projekt odbudowy ławki jest gotowy. Trwają starania o pieniądze.
POSŁUCHAJ RELACJI PIOTRA SŁOWIŃSKIEGO:

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *