Kolekcją 12 nowych płyt pochwaliło się Narodowe Forum Muzyki

Wśród nich są albumy orkiestry symfonicznej i kameralnej Leopoldinum, ale też nagrania debiutanckie zespołów działających przy NFM-ie, jak Polish Cello Quartet czy kwintet LutosAir.
 – Udało się część tych nagrań sfinansować ze środków ESK 2016. To taka pamiątka po tym roku. Mamy materialny dowód, że Wrocław był i jest stolicą kultury, również muzyki – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Dwie z tego tuzina płyt zostały nagrane przez Wrocław Baroque Ensemble  i solistów pod jego kierownictwem. To utwory z muzyką kompozytorów polskiego baroku: Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela.
– Nowe albumy są świadectwem rozwoju artystycznego poszczególnych zespołów – dodaje Andrzej Kosendiak.

– Płyta zostaje i to jest taka stopklata, w jakim miejscu jest zespół, sam artysta. To jest niezwykle istotne dla samopoznania. Bardzo się cieszę, że udaje się sukcesywnie nagrywać i że to są nagrania bardzo różnorodne. Jest muzyka chóralna, wokalno-instrumentalna, symfoniczna, kameralna, w wielu odcieniach – tłumaczy Kosendiak.  W sumie w ostatnich latach ukazały się 44 płyty wydane przez Narodowe Forum Muzyki (wcześniej Filharmonię Wrocławską). 
1. Paweł Mykietyn Program:P. Mykietyn II Symfonia,P. Mykietyn Koncert na flet i orkiestręWykonawcy: Benjamin Shwartz – dyrygentŁukasz Długosz – fletNFM Filharmonia Wrocławska2. Canto for winds Program:D. Maslanka II Kwintet dętyD. Janssens Canto T. Szeligowski Kwintet na instrument dęte F. Say Alevi Dedeler Rakı Masasında Wykonawcy:LutosAir Quintet CD Accord3. Marcin Mielczewski – zielona Program:M. Mielczewski Triumphalis dies, Laudate Dominum, Audite et admiramini, Currite populi, Canzona prima a tre, Veni Domine, Deus in nomine tuo, Sub tuum praesidium, Salve virgo puerpera, Canzona terza a tre, Vesperae dominicales Wykonawcy: Andrzej Kosendiak – dyrygentAldona Bartnik, Agnieszka Ryman, Aleksandra Turalska – sopranyMatthew Venner, Piotr Łykowski, Piotr Olech – kontratenoryMaciej Gocman, Karol Kozłowski, Tomáš Lajtkep – tenoryTomáš Král, Jonathan…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *