Jeszcze w tym roku powstanie projekt odbudowy legnickiego kina „Ognisko”

Kapitalny remont zabytkowego gmachu ma ruszyć najdalej na początku 2019 roku.

Został wzniesiony ponad sto lat temu jako najważniejsza sala koncertowo-kinowa w Legnicy. W ostatnich dniach wojny to właśnie w tym miejscu odbyła się pierwsza projekcja polskiego filmu. Budynek kina „Ognisko” – bo o nim mowa – należy do miasta. Tak po sześcioletnim procesie zadecydował tamtejszy Sąd Okręgowy. Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski zapewnia, że po odbudowie obiekt zachowa swój międzynarodowy klimat. – Centrum kultury mniejszości narodowych – tak roboczo to nazywając – czy też europejskie centrum wymiany myśli międzypokoleniowej mogłyby się tam znaleźć. Coś takiego dla młodzieży i seniorów, żeby też znaleźć możliwość realizacji tego przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finansowania, nawet projektów miękkich – opowiada.
ZOBACZ: Legnica: Remont legendarnego kina „Ognisko”
Wyrok legnickiego sądu oznacza przegraną Spółdzielni Spożywców „Społem”. Część budynku zajmowali oni od lat 60-tych. Biegli nie uznali jednak ich roszczeń i wydali prezydentowi miasta dokumenty umożliwiające przeprowadzenie eksmisji. – Wszystkie te proceduralne kwestie są rozstrzygające. Dzisiaj już wystąpiliśmy o opuszczenie tego obiektu. Nie doszło do tego, więc teraz już jest wyrok nakazu eksmisji. Zobaczymy jak się potoczy sytuacja dalej. Czekamy na kolejne ruchy – zapowiada Tadeusz Krzakowski. Reprezentanci Legnickiej Spółdzielni Spożywców „Społem” od kilku lat konsekwentnie odmawiają w tej sprawie jakichkolwiek komentarzy.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *