Jeszcze dziś w Radiu Wrocław Kultura… [SŁUCHAJCIE OD 21.]

Były takie czasy, kiedy tłuściutkie palce pulchnego człowieka rozpalały miliony Amerykanów, spragnionych nowych dźwięków tak, jak po suszy pragnie się wody. Era big bandów – zespołów, które przez długi czas dostarczały miastowym amatorom tańca odpowiednie do tuptania nogami dźwięki, dogorywała. Pojawiła się luka i przez kilka lat nikt nie wiedział, jak ją wypełnić.
Aż pewnego lata 1949 roku utalentowany, wyszkolony na technika-logistyka czarny muzyk, któremu nadano pseudonim Fats nie tylko dlatego, ze ważył sporo, ale również dlatego, że palcami uderzał w klawisze stylem Fatsa Wallera, wchodzi do studia i wraz ze swoim nowo poznanym kolegą, Dave’em Batholomewem, nagrywa „The Fat Man”. Śpiewa w nim, że mężczyźni nazywają go grubasem, kobiety jednak – kochankiem, bo wie, jak im dogodzić.
„The Fat Man” był wzorowany na innym utworze, „Juncker Blues” – ten z kolei mówił o uzależnieniu od podłych narkotyków. Widać było zupełnie inne nastawienie. Fats Domino był skromnym, uroczym gościem, który dzięki jednemu z pierwszych nagrań swojego życia stał się znaną gwiazdą na całą Amerykę. I nie tylko.
W najbliższy piątek przyjrzymy się karierze niedawno zmarłego Fatsa Domino. Zahaczymy o jego miejsce zamieszkania, czyli Nowy Orlean, a także po raz kolejny zastanowimy się, co się stało z rock and rollem… Do usłyszenia!
Radio Wrocław Kultura, piątek 21:00 – 00:00, Paweł Iwanina
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.