Jest szansa dla szpitala w Złotoryi

Jego sytuacja, odkąd został wydzierżawiony prywatnej spółce, pogarsza się, dlatego złotoryjski starosta zdecydował, że chce go odzyskać. Od wielu tygodni prowadzi negocjacje z dzierżawcą i Narodowym Funduszem Zdrowia.

Trudna sytuacja złotoryjskiego szpitala jest do rozwiązania. Starosta Wiesław Świerczyński chce powołać powiatową spółkę i odzyskać wydzierżawiony 4 lata temu Szpital Powiatowy im. A. Wolańczyka w Złotoryi. Aktualnie trwają negocjacje zarówno z dzierżawcą szpitala, który zgodził się zrzec dzierżawy, jak i z ościennymi gminami. Nastroje w gminach są jednak różne, nie wszyscy chcą przystąpić do spółki. Pani Bożena pracowała jeszcze kilka lat temu w złotoryjskim szpitalu i przyznaje, że pojawił się kiedyś pomysł utworzenia takiej spółki, niestety zakończył się niepowodzeniem.
– Już był kiedyś taki pomysł, ale wójtowie gmin wycofali się z tego, to są też koszty dla nich. Powinni sobie zdawać sprawę z tego, że to jest dla ich mieszkańców. Ludzie z ich terenów nie będą musieli czekać na SOR-ach po pięć, sześć godzin, tylko będą mogli korzystać ze szpitala, gdzie ta pomoc będzie udzielona szybciej – mówi nam była pracownica szpitala.
Rozmowy z gminami wciąż jednak trwają. Starosta zapewnił zarówno mieszkańców jak i pracowników szpitala, że zrobi wszystko, by ten szpital uratować. Spotkał się z lekarzami i pielęgniarkami i prosił ich by nie składali wypowiedzeń, bo bez personelu, nie będą mieli zdolności do kontynuowania kontraktu – wtedy Fundusz może wymówić kontrakt, a do tego starosta dopuścić nie może.- Pomysłów jak wybrnąć z tej trudnej sytuacji było wiele, stanęło jednak na tym, by powołać do życia powiatową spółkę – wyjaśnia Wiesław Świerczyński:
– Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby ten szpital pozostał dla powiatu. Być może on będzie…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.