Historia z fotografią w tle – jutro we wrocławskim Archiwum Państwowym [ZOBACZ]

Z okazji dnia archiwisty zorganizowano tam szereg wydarzeń, w tym prelekcje o archiwach znajdujących się w prywatnych zbiorach czy prezentacje fotografii z okresu 1919-1989.

Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest jednak genealogia – mówi dyrektor wrocławskiego archiwum Janusz Gołaszewski:
– To będzie okazja do dynamicznej prezentacji naszego zasobu i naszego doświadczenia w dziedzinie przede wszystkim poszukiwań genealogicznych. Szczególnie tu, na Dolnym Śląsku gdzie w 1945 roku nastąpiła praktycznie totalna wymiana ludności

W tym roku uroczystość 25-lecia obchodzi śląskie towarzystwo genealogiczne.

Z tej okazji we współpracy z archiwum udało się przygotować wystawę, do której obejrzenia zachęca prezes organizacji Maria Rągowska:
– To są pamiątki rodzinne naszych kolegów, śląskich genealogów. Przede wszystkim są to dokumenty związane z osobami z naszych rodzin. To nie są rzeczy anonimowe. One zawsze są w powiązaniu z człowiekiem. My wiemy, że to był pradziadek, babcia, prababcia

Ponadto jutro każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się jak rozpocząć badanie historii rodziny oraz jak dbać o rodzinne pamiątki. Pod okiem specjalistów będzie można także wykonać podstawowe prace konserwatorskie.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *