Gróbarczyk: pierwsza próba śluzy na stopniu wodnym w Malczycach 4 czerwca

– A jeszcze dwa lata temu wydawało się, że tej inwestycji nie uda się zrobić – powiedział w sobotę w Wołowie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Marek Gróbarczyk spotkał się z mieszkańcami Wołowa w ramach cyklu spotkań „Polska jest jedna”. Powiat wołowski leży nad Odrą i budowa Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przywrócenie żeglowności na tej rzece to kwestia niezwykle istotna dla mieszkańców i rozwoju powiatu.
Minister poinformował, że 4 czerwca 2018 r. odbędzie się pierwsze śluzowanie na stopniu wodnym w Malczycach 
– Do końca 2018 r. ma ruszyć elektrownia wodna w Malczycach. Rozpoczniemy też budowę kolejnych stopni wodnych w tym rejonie w Lubiążu i Ścinawie. W tym momencie jesteśmy w fazie projektowania koncepcji finansowych – zapowiedział minister.
Stopień Malczyce zabezpiecza stopień w Brzegu Dolnym przed podmywaniem i utratą stateczności. Przywrócony ma być ponadto pierwotny poziomów wód gruntowych. Budowa stopnia ma też zapobiegać przesuszaniu się przyległych terenów. Powstrzymane mają być też procesy erozyjne w korycie rzeki poniżej stopnia.
Erozja dolnego stanowiska stopnia w Brzegu Dolnym spowodowała zagrożenie utraty stateczności stopnia przy dalszym postępie zjawisk erozyjnych. Obniżenie dna w korycie rzeki nawet o cztery metry spowodowało zwężenie szlaku żeglownego i zmniejszenie głębokości tranzytowych.
Budowa stopnia w Malczycach rozpoczęła się w 2013 roku. Jej koszty wzrosły z planowanych na początku 350 mln zł do ponad 1,1 mld zł. Teraz znalazły się dodatkowe pieniądze na to, by jak najszybciej dokończyć tę budowę.
Minister poinformował, że łącznie zaplanowano 29 stopni na Odrze i trwają ustalenia określające ostateczne parametry tych inwestycji.
– Przyjęte…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *