Głogów będzie mieć znowu własny teatr

Najdalej za trzy lata mieszkańcy Głogowa będą mogli usiąść na widowni własnego teatru. Miastu udało się zebrać 20 milionów złotych na remont zabytkowego gmachu. 85 proc tej kwoty stanowi ministerialna dotacja.

Ministerstwo Kultury zadecydowało, że przekaże na ten cel 14 milionów złotych. Prezydent Miasta Rafael Rokaszewicz podkreśla, że chodzi o ratowanie unikalnego skarbu kultury. – Teatr w Głogowie ma bardzo głębokie tradycje. Od kilkuset lat działa w Głogowie. Natomiast sam budynek, który chcemy odbudować, ma ponad 200 lat i mimo, że jest w ruinie to jest to najstarszy miejski teatr w Polsce, czyli bardzo wartościowy obiekt – podkreśla

Odbudowa głogowskiego teatru ma kosztować ponad 20 milionów złotych. 5 milionów już kilka lat temu obiecał dolnośląski Urząd Marszałkowski. – Brakującą kwotę znajdziemy we własnym budżecie – zapewnia prezydent Głogowa. – Najbardziej pesymistyczny wariant to już się wydarzył, ponieważ 70 lat ten budynek stoi nieodbudowany. Najbardziej optymistyczny to 3 lata i budynek jest użytkowany – dodaje

Głogów od 25 lat prowadzi konsekwentną politykę odbudowy zabytkowej części miasta. Na starówce udało się zachować średniowieczny układ uliczek. Nowe domy wybudowano tam nie tylko według dawnych planów, ale w wielu przypadkach na fundamentach ułożonych przed wiekami.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.