Fundacja przegrała w sądzie ze szpitalem

Fundacja Rodzić po Ludzku przegrywa w sądzie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił w całości skargę Fundacji, która nie zgadzała się na naliczenie opłaty za udostępnienie informacji dotyczących porodów w tej placówce.

Szpital tłumaczył, że odpowiedział na ankietę przesłaną przez organizację, ale pytań było tak dużo, że trzeba było opłacić osobę która przygotowała takie zestawienie, stąd faktura na 1200 złotych. Jak mówi sędzia Mirosława Rozbicka – Ostrowska co do zasady dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, ale szpital nie był zobowiązany do ich darmowego przetwarzania.

Iwona Adamska – Sala zapowiada, że Fundacja wniesie o pisemne uzasadnienie dzisiejszego wyroku i przygotuje odwołanie do sądu wyższej instancji. Wrocławski szpital jako jedyny w Polsce wystawił fakturę za udostępnienie informacji, inne nie odpowiedziały lub udzieliły informacji dopiero po ponagleniach. Fundacja w sumie złożyła do sądów w całej Polsce 28 skarg.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *