E-urząd ma pomóc mieszkańcom kilku dolnośląskich powiatów

Za 15 milionów złotych urzędy z powiatu bolesławieckiego, lwóweckiego,
zgorzeleckiego i złotoryjskiego wprowadzą elektroniczny system, który
umożliwi mieszkańcom korzystanie z usług, wnoszenie opłat czy zgłaszanie
spraw przez komputer lub telefon. Bez wychodzenia z domu.

13 milionów z tej kwoty to unijna dotacja. Prezydent Bolesławca Piotr Roman mówi, że system umożliwi sprawdzenie działek budowlanych czy przemysłowych łącznie z tym jak są nasłonecznione.
Wymieniane są m.in. serwery i komputery w urzędach, powstaje oprogramowanie a także wspólna aplikacja, która będzie zawierać wszelkie możliwe dane począwszy od tego jakie instalacje znajdują się pod ziemią po informacje jak nasłonecznione jest dane miejsce. – To ma być narzędzie, które umożliwi zdobycie potrzebnych danych bez składania wniosków do gminy i czekania na wypisy – mówi koordynatorka projektu Monika Rutyna:

System umożliwi też otrzymanie zaświadczeń, po które dotąd trzeba się było fatygować osobiście. By wszystko działało gładko potrzebna jest zmiana ogólnopolskich przepisów bo, jak podkreśla Roman: – Mogą być urzędy, które np. nadal będą się domagać zaświadczeń z pieczątkami, a tych w elektronicznej wersji nie będzie:

Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Realizują go miasto i gmina wiejska Bolesławiec, Gromadka, Lwówek Śląski, Zawidów, Nowogrodziec, Osiecznica, Sulików, Warta Bolesławiecka oraz Zagrodno.
Jak zapewniają samorządowcy wprowadzenie elektronicznego systemu dostępu do danych przechowywanych i przetwarzanych przez samorządy nie powinno spowodować zwolnień w urzędach.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *