Dzień Niepodległości nie musi być nudny [POLECAMY]

Święto Niepodległości uroczyście i na luzie. Oprócz oficjalnych imprez, coraz więcej w całej Polsce i tak samo na Dolnym Śląsku, widać oddolnych inicjatyw upamiętnienia końca III zaboru i I wojny światowej. W tym roku zaobserwować można to jaskrawiej, ponieważ to już 99 rocznica odzyskania
przez Polskę wolności.

99 lat temu Polska wróciła na mapy Świata. Po 123 latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Świętujemy w rok przed setnym jubileuszem zakończenia I wojny światowej. Oprócz oficjalnych obchodów w Rynku we Wrocławiu, wojewoda Paweł Hreniak przypomina o wielu imprezach lokalnych:

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

Z kolei w Jaworzynie Śląskiej, będzie można zobaczyć jeden z dwóch ocalałych, pierwszych polskich parowozów PT-31 pomysłu inż. Kazimierza Zembrzuskiego, mówi Arkadiusz Forster z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku:

Parowozy Ty23 przed halą montażową Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce S.A. w Chrzanowie (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
fot. Tomasz Górny (Nemo5576) / wikipedia / CC 4.0
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:

W stolicy regionu, o 10 w Kościele Garnizonowym p. w. Św. Elżbiety, uroczystą mszę świętą odprawi Arcybiskup Józef Kupny. O 11.30 na Placu Gołębim w Rynku Apel Niepodległościowy z udziałem pododdziałów reprezentacyjnych i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. Po tym, o 12.30 z Rynku wyruszy Radosna Parada Niepodległości.
Parada wystartuje z Rynku i przemaszeruje ulicą Kazimierza Wielkiego, Widok, Teatralną, aż do placu Wolności. Po zakończeniu parady dla jej uczestników przewidziane są atrakcje, m.in. miasteczko harcerskie, grochówka. Wówczas zostaną również ogłoszone wyniki konkursów, w tym na najładniejszą kartkę z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Wystawę najlepszych prac wrocławskich uczniów będzie można oglądać w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety do 21 listopada 2017 r.

– Do parady…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.