Dusza i ciało *****

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na zeszłorocznym Berlinale wchodzi do polskich kin tuż po otrzymaniu nominacji do Oscara. Latem autorka filmu „Dusza i ciało” przyjedzie do Wrocławia.

Ildiko Enyedi będzie miała swoją retrospektywę na festiwalu Nowe Horyzonty. Znajdzie się na niej kilka filmów z jej wieloletniej kariery. Węgierska autorka należy do reżyserów, którzy nowe dzieło pokazują publiczności zazwyczaj raz na kilka lat. W 1989 roku to był „Mój wiek XX” z Dorotą Segdą w ciekawej roli. Teraz możemy chłonąć inną, precyzyjnie skonstruowaną opowieść. Codzienność graniczy tu z niepokojącymi pytaniami. Akcja toczy się w zakładzie przetwórstwa mięsnego. Doświadczony pracownik zwraca uwagę na nową inspektorkę. Szczególnie Alexandra Borbely w roli Marii zapada w pamięć. Geza Morscanyi jako Endre jest bardziej przezroczysty. Podobnie jest z jego bohaterem, powoli wycofującym się już z aktywnego życia. Ona przypomina zaś osobę, która nigdy do niego nie wkroczyła. Zdaje się pielęgnować status outsiderki z pedantyczną dokładnością. Historia miłosna między dwoma neurotykami ma swój początek nie na zakładowej stołówce, gdzie się spotkają, ale w ich snach.

Stąd właśnie w fotosach z filmu i na plakatach dwa jelenie. „Dusza i ciało” ma coś z „Pokotu”, gdy pokazuje, jak blisko emocjonalnie i duchowo możemy być ze zwierzętami i jak zupełnie nie przekłada się to na jakiekolwiek uprzedzenia przy np. przemysłowym zabijaniu. Nie tylko tytuł wiąże też węgierski film z „Body/Ciało”. W obu obcujemy z niewyjaśnionym związkiem, dosłownym oddechem tajemnicy. Dlaczego węgierski film jest lepszy od swoich polskich krewnych? Jest przemyślany wizualnie, chłodny, a gdy już wydaje się, że będzie jednostajny, dostajemy wątek komediowy. Psycholog z…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *