Dolny Śląsk: Chcą, by w regionie działał program walki z nowotworem płuc

Za rzucenie palenia rozdawali rowery. Do każdej wsi wysłali specjalne laboratorium na kółkach. Dzięki wczesnemu wykryciu raka uratowali przynajmniej 42 osoby. Polkowicki program walki z nowotworem płuc został uznany za najlepszy program finansowany z funduszu norweskiego. Takie działania już wkrótce mogą się rozciągnąć na cały Dolny Śląsk.

Dolny Śląsk może być pierwszym województwem w Polsce z kompleksowym programem wczesnego wykrywania raka płuc. Samorządowcy chcą wzorować się na Polkowicach i podobne rozwiązania zastosować u siebie.
Mariola Kośmider, główny koordynator powiatowego projektu nie ma wątpliwości – doświadczenia z Polkowice mogą służyć za podstawę wojewódzkiego programu walki z nowotworem płuc.
– Poza bardzo dobrym doświadczeniem w realizacji działań profilaktycznych wykraczających poza te normy przyjęte i okrojone Narodowym Funduszem Zdrowia, jesteśmy śmielsi w wyciąganiu ręki po środki zewnętrzne, które są i leżą – wyjaśnia Mariola Kośmider.
Starosta Marek Tramś podkreśla, że pomysł cieszy się dużym poparciem specjalistów od torakochirurgii: – Myślę, że projekt wejdzie na obrady konwentu starostów. Ta inicjatywa wyszła ze strony dyrektora kliniki wrocławskiej, aby nasz pomysł i nasze know-how przekazać na inne powiaty na Dolnym Śląsku.
Finansowe wsparcie akcji już zapowiedzieli reprezentanci resortu zdrowia.
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *