DAB+ Literatura: Urodziny Thorgala, komiks w Ossolineum i niezwykła opowieść o wrocławskiej powodzi

Czwartkowe wydanie audycji literackiej w Radiu Wrocław Kultura rozpoczęliśmy od spotkania z Agnieszką Jamroszczak z Galerii Komiksu Tymczasem w Centrum Kultury Zamek.

Agnieszka przedstawiła najciekawsze wydarzenia zaplanowane na 2018 rok oraz opowiedziała o najlepszych, jej zdaniem, komiksach ubiegłego roku. Spotkanie było też świetną okazją do porozmawiania o „Thorgalu”, kultowej serii komiksowej Grzegorza Rosińskiego, która obchodzi właśnie 40. urodziny. Agnieszka należy do jednych z najwierniejszych fanów przygód Gwiezdnego Dziecka.
[videoplayer id=186884][/videoplayer]
W drugiej części programu gościliśmy Dariusza Sośnickiego, poetę, wydawcę i Redaktora Naczelnego Wydawnictwa Ossolineum, z którym podsumowaliśmy rok w wydawnictwie oraz rozmawialiśmy o najnowszych premierach i planach książkowych Ossolineum na 2018 rok. A najnowsza premiera to… komiks. „Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa” (opowiadający o Janie Nowaku-Jeziorańskim) Mariusza Urbanka i Mateusza Palki z rysunkami Pawła Janczarka.

Już niebawem do księgarni trafi także znakomita książka oraz… film poświęconego powodzi z 1997 r. Książka „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz dołączony do niej film są efektem całorocznego projektu kulturalnego działającego na Dolnym Śląsku w 2017 r. Eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, scenariusz filmowy, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia, fotoreportaż – tak o powodzi z 1997 r. jeszcze nie opowiadano. W trzeciej części programu naszym gościem był pomysłodawca, sprawca tego projektu oraz redaktor książki – Grzegorz Czekański z Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza.
[videoplayer id=186886][/videoplayer]

Audycję poprowadzili Jacek Antczak i Bartosz Synowiec.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *