Co się opłaca kupować po polskiej i po niemieckiej stronie granicy? Sprawdzamy

W Goerlitz jest mniej Polaków niż przed pandemią. Rzadziej kupują i rzadziej odwiedzają sklepy. Są nadal najpoważniejszą grupa klientów po Niemcach.

Turystów z Polski w przygranicznym Goerlitz ubywa. Ubywa też turystów niemieckich. -Szczyt turystyki był w ubiegłym roku w lipcu, kiedy zostały zniesione lokalne obostrzenia covidowe, mówi Alicja Pecyna przewodniczka z wieży ratuszowej. Od tamtego czasu turystów jest mniej:
[audioplayer id=”314738″ src=”/img/articles/122402/Co-sie-oplaca-kupowac-po-polskiej-i-po-niemieckiej-stronie-granicy-Sprawdzamy-1-62fbaadff03ef-1g.mp3″/]
-Wpływ na turystykę ma też wojna w Ukrainie, mówi mieszkający w Goerlitz polski przewodnik Andrzej Paczos:
[audioplayer id=”314741″ src=”/img/articles/122402/Co-sie-oplaca-kupowac-po-polskiej-i-po-niemieckiej-stronie-granicy-Sprawdzamy-1-62fbab0be48b9-1g.mp3″/]
Turystyka zakupowa również zalicza spadki. Jednak bardzo wielu Niemców tankuje w Polsce paliwo i kupuje produkty spożywcze, a Polacy chętnie kupują w Niemczech chemię gospodarczą i domową. Co ciekawe w wielu sklepach, instytucjach zamiast Niemców pracują Polacy. Alicja Pecyna, Polka mieszkająca w Niemczech od kilkunastu lat mówi, że decydują tu niższe oczekiwania płacowe Polaków:
[audioplayer id=”314744″ src=”/img/articles/122402/Co-sie-oplaca-kupowac-po-polskiej-i-po-niemieckiej-stronie-granicy-Sprawdzamy-1-62fbb7fe5ac41-1g.mp3″/]
Polacy są największa grupą klientów po Niemcach w wielu instytucjach i punktach handlowych. Polski personel ma i tę zaletę, że może pomóc rodakom w zakupach.
Posłuchaj całego programu:
[audioplayer id=”314739″…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *