Będą pieniądze dla doktorantów

Nauka i biznes razem – rektorzy wrocławskich uczelni wyższych i przedstawiciele KGHM-u podpisali dziś porozumienie o udziale w programie doktoratów wdrożeniowych. Do pierwszego etapu konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłosiły się 54 wydziały z całego kraju. Partnerem programu jest największy polski koncern, który oczekuje na ludzi z pomysłami badawczymi – mówi prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko.
– Liczymy na to, że w oparciu o realizację programu doktoratów wdrożeniowych będziemy mogli uzyskać realne efekty. 

Zakwalifikowani kandydaci poza pensją od przedsiębiorcy przez cztery lata będą dostawali stypendia na badania – podkreśla Piotr Dardziński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 – Człowiek zajmuje się badaniami. Nie robi tego dodatkowo, po godzinach czy tam w święta albo biorąc urlopy, tylko przychodzi i dzień w dzień prowadzi badania, one muszą przynieść efekt. 
Kandydaci na doktoraty wdrożeniowe mogą zgłaszać się do 15 sierpnia. Ministerialne stypendium to 2450 złotych miesięcznie.
Czym są doktoraty wdrożeniowe? 
Doktoraty wdrożeniowe, prowadzone w systemie dualnym, to połączenie w budowie solidnego mostu między nauką a biznesem. Doktorant (skoncentrowany na rozwiązaniu konkretnego problemu technologicznego) będzie pracował w dwóch miejscach – w przedsiębiorstwie i jednostce naukowej (uczelni, instytucie badawczym). Będzie także miał dwóch opiekunów merytorycznych – jeden wskazywany przez pracodawcę, drugi – pochodzący z jednostki naukowej.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY: 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *