Aleksandra Terpińska z dwiema nagrodami w Cannes

Wrocławianie idą jak burza na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej zdobyły dwie nagrody Tygodnia Krytyki Filmowej.

Film wrocławianki startował w konkursie krótkich metraży podczas Tygodnia Krytyki Filmowej. Zdobył statuetkę Rails d’or, nagrodę przyznawaną przez tzw. jury niezależne. To pierwszy w historii polski film, który otrzymał Rails d’or. Do Aleksandry Terpińskiej powędrowało też wyróżnienie Canal +, gwarantujące filmowi emisję w tej stacji.
 
zdj. Studio Munka
Mroczne political fiction o współczesnej wojnie domowej inspirowane było wydarzeniami na Ukrainie. Opowiada o trójce przyjaciół, która toczy beztroskie życie w dużym mieście. Do momentu, gdy w ich kraju wybuchnie konflikt zbrojny. W rolach głównych Justyna Wasilewska, Malwina Buss i Piotr Polak.
„Najpiękniejsze fajerwerki ever” to film, który powstał na podstawie scenariusza nagrodzonego w konkursie scenariuszowym „Przypadek„, organizowanym przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”.
Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Tuż po otrzymaniu nagrody laureatka powiedziała dla studiomunka.pl:
– Ważne, żeby film niósł za sobą jakieś przesłanie, żeby dotrzeć do ludzi z tym, co chcemy im przekazać. Myślę że ta nagroda pokazuje, że to się udało. Jestem bardzo szczęśliwa. Odbiór filmu przez canneńską publiczność był bardzo dobry i to mnie najbardziej cieszy, ponieważ staram się przede wszystkim robić filmy dla ludzi i zawsze interesuje mnie to, co mają na ich temat do powiedzenia.

Sukces Aleksandry Terpińskiej to kolejna nagroda dla filmowców z…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *