Abp. Józef Kupny o sensie cierpienia [POSŁUCHAJ]

POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA RADIA WROCŁAW:
Wielkanoc to nie są łatwe święta. O ile w Boże Narodzenie witamy z radością dzieciątko, o tyle w Wielki Piątek musimy się zmierzyć z cierpieniem i jego sensem w naszym życiu. Jak z tego cierpienia wywieść nadzieję?
To na pewno bardzo trudne dla każdego z nas. Właściwie trzeba się też zmierzyć nie tylko z cierpieniem, ale i z problemem śmierci. Rodzi się pytanie, czy Pan Bóg nie mógł w jakiś inny sposób uwolnić człowieka od grzechu pierworodnego i zbawić go? Dlaczego decyduje się aby jego syn cierpiał i umarł na krzyżu? Oczywiście odpowiedzi będzie bardzo wiele, ale ta zasadnicza wiąże się z naszą kondycją umysłową i z tym, kim my jesteśmy. Pan Bóg nie miał już innej możliwości przekonania człowieka o swojej miłości. Wybrał więc taką formę: Oddaje moje życie za was, abyście mogli żyć. I to wszystko, co związane ze śmiercią i tym cierpieniem, to jest wyzwaniem dla nas. Same słowa człowieka nie przekonują, ale przekonują za to czyny. Jeżeli Pan Bóg od początków historii zbawienia go prowadzi, towarzyszy mu, apeluje do jego miłości, ale przekonać nie potrafi, wtedy pozwala się ukrzyżować.I to jest ostateczny argument.

To takie przesłanie, że cierpienie ma sens. W naszym świecie to niełatwa sprawa, bo staramy się tego cierpienia nie zobaczyć i nie doświadczyć. Trudno jest pogodzić te oba światy.
Jeśli szukamy sensu cierpienia to właśnie w krzyżu i akcie miłości. Inaczej nie da się go uzasadnić. Dlaczego człowiek ma cierpieć? Dla wierzącego to właśnie jest jakieś uzasadnienie, że łączy się z męką i cierpieniem Chrystusa, znajdując w tym sens.
Łatwiej chyba przemawia do nas ten Jezus czyniący cuda, niż ten który oddaje życie aby zbawić ludzkość.
Tak, to jest ta cała trudność. Doświadczają jej na pewno rodzice i dziadkowie, którzy prowadzą dzieci do Kościoła i muszą im wytłumaczyć dlaczego Jezus umiera.

W Polsce tego nie doświadczamy, ale na świecie są miejsca gdzie trzeba odwagi aby być Chrześcijaninem. Mamy doniesienia o zamachach w Egipcie – 44 zginęły, 100 zostało…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *