96 zniczy zapłonęło na bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich we Wrocławiu

To początek obchodów 7. rocznicy katastrofy rządowego samolotu Tu-154 M w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent i jego żona, ostatni prezydent na uchodźstwie, politycy ze wszystkich opcji politycznych, ale również kombatanci i cała załoga. W sumie 96 osób. Lecieli na rocznicowe obchody do Katynia.

Czas nie leczy ran – mówią ci, którzy zapalali dziś znicze upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej. Na bulwarze Lecha i Marii Kaczyńskich we Wrocławiu – już tradycyjnie – wieczór przed rocznicą katastrofy rządowego Tu 154-M zapalono 96 zniczy. Przyszło kilkadziesiąt osób. 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent i jego żona, ostatni prezydent na uchodźstwie, politycy ze wszystkich opcji politycznych, ale również kombatanci i cała załoga.

– To jest takie upamiętnienie, taki symbol. Zapalamy świeczki biało-czerwone. Zginęli Polacy, nasi patrioci. Nie ważne z jakiej opcji politycznej, każdy jest tu mile widziany. To dla mnie ważna data.

– Czy za 10 lat, czy za 20, to będą te same wspomnienia, będzie ten sam ból, który przeżyliśmy 7 lat temu. Nie znamy prawdy. Im więcej czasu mija od tej tragedii, tym więcej jest znaków zapytania.

Główne uroczystości we Wrocławiu zaczynają się o 18.00 przed tablicami upamiętniającymi Aleksandrę Natalli-Świat, Jerzego Szmajdzińskiego i Władysława Stasiaka. Później uroczysta msza w kościele Św. Elżbiety, a następnie apel pamięci na wrocławskim rynku. Uroczystości organizowane są również w Legnicy, Wałbrzychu czy Bolesławcu.

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *