71 lat Radia Wrocław! Tak zmienialiśmy się dla Was! [ZDJĘCIA, FILM]

Charakterystyczny budynek przy Alei Karkonoskiej 10. To właśnie stąd – swoje audycje – nadaje najlepsze Radio 2017 roku – Radio Wrocław.
Historia polskiej rozgłośni rozpoczęła się dokładnie 71 lat temu, 29 września 1946 roku. Tego dnia, spiker Stanisław Długoszewski wypowiedział pamiętne słowa:
„Tu Polskie Radio Wrocław na fali 315,8 metra”
Komunikat ten wygłoszono w 4 językach, a audycja została nadana na całą Polskę.
Premierę w eterze poprzedziły tygodnie przygotowań i testów. Pierwszy próbny program nadano 4 września, ponad trzy tygodnie wcześniej, a wszystko po to, by podczas oficjalnej uroczystości otwarcia stacji nie było żadnej wpadki.

Trzeba pamiętać, że dla ówczesnych władz otwarcie Radia we Wrocławiu miało ogromne znaczenie propagandowe. W otwarciu radiostacji brał udział ówczesny prezydent Bolesław Bierut.

Świętujcie z nami! 
Chcemy Wam – Słuchaczom, w sposób szczególny podziękować za to, że jesteście z nami. Mamy dla Was koszulki, kubeczki, długopisy, smycze i parasole. Słuchajcie nas od rana i łapcie urodzinowe prezenty!
 
To oczywiście nie wszystko! Wojtek Janicki w kulturalnym przedpołudniu przygotuje dla Was piosenki, które były przebojami, gdy świętowaliśmy 40., 50. i 60. urodziny.
Filip Marczyński odszuka w naszym przebogatym, radiowym archiwum smaczki z ponad 70-letniej historii Radia Wrocław.
A wieczorem zapraszamy do tańca! Retro Party okraszone przebojami największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, które zaśpiewały specjalnie dla Radia Wrocław. Nie zabraknie Maćka Maleńczuka oraz Renaty Przemyk. Zapraszamy!

Muzeum Radia Wrocław. To właśnie tutaj, na własne oczy, można zobaczyć jak – na przestrzeni lat – zmieniało się radio i radiowa technika. Można też zrozumieć, jak bogata jest historia tego miejsca i samej rozgłośni. Niewiele osób wie, że tuba, którą widać na filmie, to też radio. To właśnie za jej pośrednictwem, pierwsi powojenni radiowcy, już w maju 1945 roku, nadawali pierwsze audycje z kamienicy nr 15, we wrocławskim Rynku.
Historia wrocławskiej…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *