Streżyńska: W 2018 roku rejestracja narodzin dziecka możliwa w szpitalu

Program jest realizowany od 17 lipca, minister przyjechała do Ełku zobaczyć wstępne jego efekty. Streżyńska odwiedziła oddział ginekologiczno-położniczy w ełckim szpitalu i rozmawiała z pacjentami. Według niej program przebiega sprawnie i jest dobrze odbierany przez rodziców.

„Rejestracja dziecka to ważna, celebrowana chwila w życiu rodziny, dlatego interesuje nas ludzkie odniesienie do usługi, jaką proponujemy, czy ona jest w ogóle potrzebna i które jej elementy rodzice chcieliby zatrzymać dla siebie. Dlatego obserwujemy, jakie potrzeby ludzkie są ważne; czy pełnomocnik szpitalny, czy usługa w pełni scyfryzowana” – powiedziała Streżyńska.

Minister poinformowała podczas konferencji prasowej, że uproszczony sposób rejestracji narodzin do USC poprzez pełnomocnika szpitalnego będzie możliwy już pod koniec tego roku. Dodała, że w 2018 roku proces ten ma przebiegać w pełni cyfrowo.

„Chodzi o to, żeby mamy w całym kraju niezależnie od swojej życiowej sytuacji nie tylko mogły rejestrować dziecko, ale żeby ten cały proces odbywał się w sposób zautomatyzowany, sprawnie, żeby wszystkie dane członków rodziny były widoczne automatycznie” – mówiła Streżyńska.

Jak poinformował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, są już pierwsze rodziny, które zarejestrowały dzieci w ten sposób. Dodał, że jest zadowolony, że program jest pilotowany w Ełku. Powiedział także, że jest za tym, żeby ułatwiać ludziom życie, a cyfryzacja wielu usług właśnie temu służy.

Do tej pory rodzice, by zarejestrować dziecko i otrzymać akt urodzenia, musieli stawiać się w USC osobiście. Należało przynieść dokumenty ze szpitala poświadczające narodziny, ale taka rejestracja trwała często długo.

Program zakłada, że chcąc zarejestrować dziecko i otrzymać metrykę, nie trzeba będzie odwiedzać USC. Urodzenie dziecka zgłosi wskazany przez szpital pełnomocnik. Po stronie rodziców zostanie jedynie napisanie pełnomocnictwa i oświadczenia, w którym m.in. wskażą imię wybrane dla dziecka. Akt urodzenia otrzymają jeszcze w szpitalu lub, w zależności od wybranej formy, pocztą albo poprzez odbiór osobisty.

Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *