SN: Dobra wiadomość dla dłużników. Komornik nie doliczy VAT

Komornicy nie mogą doliczać podatku do opłat egzekucyjnych – stwierdził Sąd Najwyższy podejmując uchwałę w sprawie siedmiu sędziów. Orzeczenie ma ogromne znaczenie dla dłużników, którzy nie będą obarczani dodatkowymi kosztami, ale też i komorników, którzy podatek będą musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zdaniem SN wysokość stawek egzekucyjnych, jest określona w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji bardzo ściśle.

– Art. 49 ust. 1 wskazuje jak mają być obliczone i nie ma żadnych podstaw w tej ustawie, które upoważniałyby do doliczania jakichkolwiek dalszych należności. Nie ma też żadnej podstawy do tego, by do tej daniny publicznej (opłata egzekucyjna – przyp. red.), doliczać kolejną daninę publiczną, jaką jest podatek – mówiła sędzia Katarzyna Tyczka-Rote. – Wprawdzie podatek VAT również jest należnością publiczno-prawną, która jak najbardziej określona w ustawie. Jednakże nie jest on określony w taki sposób, który umożliwiałby w sposób automatyczny doliczanie go do należności, jaką jest opłata egzekucyjna bez konkretnego przepisu, który na to pozwala.

Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne - reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy - reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne - jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne - reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *