Gersdorf: Gdybym nie miała nadziei, że rząd wyhamuje reformę, nie mówiłabym, że jestem I Prezes SN

&lt![CDATA[

„Nie mamy w pełni zaufania do Trybunału Konstytucyjnego, który został na nowo stworzony. Wybrano od nowa sędziów i zasiedli w nim tylko sędziowie powiązani z partia rządzącą. A to nigdy nie jest dobrze. Powinni być różni sędziowie” – powiedziała Gersdorf, zapytana o powód ominięcia Trybunału Konstytucyjnego w Polsce przy zwróceniu się z pytaniami prejudycjalnymi w sprawie kontrowersyjnych regulacji do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zapytana o to, czy można mówić, że obóz rządzący przekształca obecnie Polskę w państwo autorytarne, powiedziała, że „absolutnie nie chce” tego mówić, jednak, jak dodała, „kierunek jest zbliżony”.

„Jeżeli sądownictwo będzie przejęte, to obywatele nie będą mieć pewności co do niezawisłości, niezależności sądów. To jest bardzo groźne na przyszłość. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że instrumenty takiej władzy nad sądownictwem będzie chciała wykorzystać każda władza. To nie jest tak, że tylko obecna partia rządząca to wykorzysta. Nawet jak PiS straci władzę, to te instrumenty będą podobać się każdej następnej władzy. Bo tak naprawdę każda władza chce mieć swoje sądy” – zaznaczyła.

Zapytana o współpracę z mianowanym przez Gersdorf zastępcą, sędzią Dariuszem Zawistowskim, powiedziała, że sędzia Dariusz Zawistowski jest prezesem Izby Cywilnej, powołanym dawniej do tej Izby na jej wniosek przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

„Rozwiązania prawne są w Polsce takie, że w razie nieobecności zastępuje I Prezesa najstarszy prezes Izby. Teraz pozostał on w ogóle jako jedyny. Ponieważ ja uznaję, że jestem Prezesem SN, wiec upoważniłam wcześniej pana prezesa Zawistowskiego do zastępowania mnie w razie mojej nieobecności. On sam również uznaje mnie za I Prezesa SN, tak jak wszyscy dotychczasowi sędziowie Sądu Najwyższego, którzy podjęli taką właśnie uchwałę. Oczywiście taka prowizorka nie może trwać wiecznie” – powiedziała.

Na pytanie, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby na prezesa SN wybrany został inny sędzia, który wprowadziłby się do Pani gabinetu, odpowiedziała, że „po prostu będę musiała wyjść z tego gabinetu”. „Na pewno się nie przywiążę, tylko wyjdę” – zaznaczyła.

Gersdorf dodała, że ma nadzieję, że „obóz rządzący wstrzyma się z tak szeroko zakrojoną reformą sądownictwa”. „Dlatego cały czas czekam na to. Gdybym nie miała nadziei, nie czekałabym i nie byłoby mnie dziś tu. Nie mówiłabym, ze jestem I Prezes” – powiedziała.

]]
Więcej informacji

Prawo

Podział prawa ze względu na metodę regulacji:
1) Prawo wewnętrzne: Prawo konstytucyjne, Prawo cywilne – reguluje relacje między podmiotami prawa w relacji poziomej, czyli żaden z podmiotów pozostających w stosunku prawnym nie jest władny narzucić swojej woli drugiej stronie (cywilnoprawna metoda regulacji).
Prawo pracy – reguluje stosunki między pracodawcą a pracownikiem, a także organizacjami pracowników (związki zawodowe) metodą w zasadzie cywilnoprawną, jednak z dużym zakresem norm semiimperatywnych służących wyznaczeniu minimalnego poziomu ochrony pracownika.
Prawo karne – jest zbiorem norm mających na celu eliminację zachowań aspołecznych najcięższej wagi poprzez zastosowanie sankcji kary. (karnoprawna metoda regulacji).
Prawo administracyjne – reguluje relacje między podmiotami w stosunku pionowym, tj. wówczas gdy jeden z podmiotów może władczo kształtować sytuację prawną drugiego podmiotu. (administracyjnoprawna metoda regulacji).
Prawo rodzinne i opiekuńcze
Prawo finansowe
2) Prawo międzynarodowe

Podział prawa ze względu na przedmiot regulacji:
prawo autorskie, prawo bankowe, prawo budowlane, prawo celne, prawo człowieka, prawo dziecka, prawo energetyczne, prawo kanoniczne, prawo konstytucyjne, prawo konfliktów zbrojnych, prawo lotnicze, prawo medyczne, prawo międzynarodowe, prawo naukowe, prawo o ruchu drogowym, prawo o szkolnictwie wyższym, prawo ochrony środowiska, prawo podatkowe, prawo prasowe, prawo rolne, prawo upadłościowe, prawo wyznaniowe.

Prawo jest wyrazem konieczności uporządkowania życia społecznego i poddania go pewnym regułom, by umożliwiało istnienie i możliwie należyte funkcjonowanie społeczności państwowej, bardzo zróżnicowanej, której członkowie mają odmienne potrze-by i aspiracje, w których dochodzi do rozmaitych konfliktów i zagrożeń, zarówno biologicznej jak i społecznej egzystencji grupy. Różne systemy norm prawnych wprowadzają element ładu we wzajemnych stosunkach między ludźmi. Normy prawne, podobnie jak powszechnie uznawane i akceptowane normy moralne, normy religijne czy nor-my obyczajowe nie mają jednak wyłączności na regulowanie ludzkich zachowań. Nie-mniej jednak prawo normuje dziś niemal wszystkie dziedziny życia społecznego.

Jedno przemyślenie nt. „Gersdorf: Gdybym nie miała nadziei, że rząd wyhamuje reformę, nie mówiłabym, że jestem I Prezes SN

  1. Ta kobieta swoi przykładem udowadnia degenerację kasty sędziowskiej.Nawet się nie kryje że chce storpedować konieczne reformy. Ciekawe czy poniesie odpowiedzialność za swe działania.Nie ma się co dziwić że żydzi wymyślili ze sędzia jest bezkarny i dużo zarabia po to aby opanować ten zawód.Analizują absurdalne wyroki widać ze sędzia pracuje za pieniądze osób oskarżonych i do tego jest mu potrzeba nietykalność. Kasta załatwiła sobie taki immunitet zz nawet mandatów za parkowanie nie można jej nałożyć.Są ponad prawem czyli są zaprzeczeniem prawa. Gierdorf pokazuje ze dba tylko o swój prywatny interes i całej kasty.Państwo polskie płaci krocie aby nie zdradzała a tymczasem ona jeździ do wrogiego państwa które jest w stanie wojny ekonomicznej i propagandowej z Polska.To zdrada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *