Złote Lwy dla „Zimnej wojny”. Obraz kręcono m.in. w Radiu Wrocław

Złote Lwy i dwie inne statuetki dla „Zimnej wojny”. Trzy nagrody także dla „Ułaskawienia”, dwie dla „Fugi” i „Wilkołaka”, jedna dla „Monumentu”. Wiele laurów dla dolnośląskich filmów na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Złote Lwy za najlepszy film dla „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego. Obraz, który kręcono m.in w Radiu Wrocław, nagrodzono także za montaż i za dźwięk.
Trzy nagrody od jury pod przewodnictwem wrocławskiego twórcy Waldemara Krzystka powędrowały dla nakręconego m.in na Dolnym Śląsku „Ułaskawienia”. Wrocławski reżyser Jan Jakub-Kolski zdobył nagrodę za scenariusz, związana przez lata z Wrocławiem aktorka Grażyna Błęcka-Kolska została wyróżniona za główną rolę kobiecą. Nagrodzono również kostiumy Moniki Onoszko.
Grażyna Błęcka-Kolska dedykowała nagrodę i swoje rolę w filmie córce Zuzannie. „Ułaskawienie” to kino drogi o rodzicach, którzy przemierzają powojenną Polskę, by godnie pochować syna – zabitego przez konfidenta UB żołnierza wyklętego.
Nagrodę za najlepszą reżyserię odebrał wrocławianin Adrian Panek za „Wilkołaka” – horror o dzieciach ocalałych z obozu koncentracyjnego, które tuż po wyzwoleniu muszą przetrwać jeszcze jeden koszmar.
Kręconego m.in na Dolnym Śląsku „Wilkołaka” wyróżniono też za muzykę. Jej kompozytora Antoniego Komasę-Łazarkiewicza uhonorowano jednocześnie za muzykę do filmu „Kamerdyner” Filipa Bajona.
– Dziękuję ci Adrianie za twoją dyskretną charyzmę, dziękuję Filipie, że pozwoliłeś mi być sobą. Jestem także widzem, dumnym, że na tegorocznym Festiwalu widziałem tyle filmów o wolności, nie tylko o czerni i bieli, ale o wszystkich kolorach tęczy – mówił ze sceny Komasa-Łazarkiewicz.
Drugie filmy dały w Gdyni laury wrocławiankom. Agnieszka Smoczyńska została nagrodzona za najlepszy debiut lub drugi film za „Fugę”….
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *