Zamieszki podczas Marszu Niepodległości we Wrocławiu. Policja użyła armatek wodnych

Wrocławski magistrat rozwiązał w poniedziałek Marsz Polaków zorganizowany przez środowiska narodowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Według urzędników podczas marszu był wznoszone hasła antysemickie. Zgromadzenie, którego jednym z organizatorów jest były ksiądz Jacek Międlar, w tym roku przebiega pod hasłem „Żeby Polska była Polską”.

21:30
Sprawę skomentował prezydent Wrocławia: 
– Niestety, wieczorem grupka osób, która zdecydowanie inaczej rozumie nasze wspólne święto tj. jako okazję do obrażania innych, wyzywania policji i walki z nią, chciała nam popsuć Dzień Niepodległości. A czynów tych, co jeszcze smutniejsze, dokonują, mając na ustach słowa Mazurka Dąbrowskiego (…) na szarganie polską flagą we Wrocławiu nie było, nie ma i nie będzie miejsca. Nie będziemy na to pozwalać. Zawsze zachowamy się jak trzeba! – czytamy na Facebooku Jacka Sutryka.

20:40
Kiedy w stronę kordonu mundurowych poleciały butelki, kamienie i race policja zmuszona była zareagować:

Wiele osób nie kryło żalu, że to co miało być świętowaniem niepodległości, przerodziło się w regularną bitwę:

 
19:44
Jeszcze przed startem pochodu z Wyspy Słodowej część uczestników wykrzykiwała antysemickie hasła. Potem na ulicy Dubois odpalono race. Nie podziałało dwukrotne ostrzeżenie, więc marsz rozwiązano. Na miejscu jest policja, uczestnicy marszu jak na razie nie chcą się rozejść.
Bartłomiej Ciążyński, doradca Prezydenta Wrocławia ds. Tolerancji i Przeciwdziałania Ksenofobii:

Marsz p. Międlarazostał rozwiązany o g. 19:25 z powodu nawoływania do nienawiści (antysemityzm) oraz użycia materiałów pirotechnicznych.
— Bartek Ciążyński (@BartekCiazynski) November 11, 2019
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *