Wrocław uczcił 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

Dzisiaj 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” na Dolnym Śląsku zabrzmiały syreny alarmowe. Od 17. wyły przez trzy minuty.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski mówił Radiu Wrocław, że tradycyjnie w mieście o 17. zawyją syreny:

– Pamięć o powstaniu i powstańcach we Wrocławiu nie jest tylko pustym symbolem – komentował wojewoda:

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40 tys. powstańców. Bój o stolicę, planowany na kilka dni, trwał ponad dwa miesiące. Dziś zapytaliśmy słuchaczy Radia Wrocław, czym dla nich jest Powstanie Warszawskie:

Przy pomniku rotmistrza Witolda Pileckiego na Promenadzie Staromiejskiej spotkali się przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć bohaterów tamtych wydarzeń.
Wśród nich był Stanisław Wołczaski – kolporterpowstańczej prasy. W dniu wybuchu powstania miał zaledwie 14 lat:

Wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma nie wątpliwości, że osoby biorące udział w Powstaniu Warszawskim to bohaterowie nie tylko stolicy, ale całego kraju:

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk mówił, że naszym obowiązkiem jest nie tylko pamięć o ludziach i samym wydarzeniu:

Punktualnie o  17. na kilka minut został zablokowany także Plac Dominikański. Ponad 100-osoobwa grupa z polskimi flagami odśpiewała hymn, w ten sposób chcąc uczcić bohaterów powstania. O 19. w intencji poległych powstańców w kościele garnizonowym Św. Elżbiety zostanie odprawiona msza święta.
 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *