Wimbledon: Kubot i Melo mistrzami! Wygrali 13:11 w decydującym secie

Łukasz Kubot zwyciężył w finale debla wielkoszlemowego turnieju na kortach Wimbledonu. Zawodnik Krzyckiego Klubu Tenisowego i Brazylijczyk Marcelo Melo pokonali Austriaka Olivera Maracha i Chorwata Mate Pavica 5:7, 7:5, 7:6, 3:6 i 13:11.
W pierwszej partii tylko jedno przełamanie zadecydowało o zwycięstwie. Marach i Pavic serwowali bardzo dobrze i doczekali się błędów rywali w 11. gemie. Później wygrali swój serwis i było 7:5.
Drugi set ułożył się niemal identycznie. Tyle tylko, że przy stanie 6:5 Kubot i Melo kapitalnie returnowali serwisy Maracha. Mieli trzy setbole, przeciwnicy obronili wszystkie, ale kolejnej szansy Kubot i Melo już nie zmarnowali i wygrali drugiego seta.
Trzecia partia była bardzo zacięta, decydował tie-break, który świetnie zagrała polsko-brazylijska para. Kubot i Melo oddali rywalom tylko 2 punkty.
W czwartym secie słabszy moment miał Brazylijczyk. Przy jego serwisie rywale skutecznie returnowali i udało im się zdobyć przełamanie na 3:1. Przewagi nie oddali i wygrali seta 6:3.
Decydujący set na Wimbledonie grany jest do dwóch gemów przewagi i żaden duet nie chciał oddać swojego podania. Kubot i Melo mieli dwie piłki meczowe przy stanie 6:5, ale rywale pewnie się obronili. Przy stanie 11:11 obie pary dostały dłuższą chwilę na odpoczynek – zasuwany był dach. Po powrocie na kort Kubot i Melo pewnie wygrali gem serwisowy – a później przy serwisie rywala wyszli na prowadzenie 40:0. Wykorzystali pierwszą piłkę meczową i wygrali ostatecznie 13:11 w ostatnim secie. Cały mecz trwał 4 godziny i 43 minuty.
To pierwszy deblowy tytuł Kubota na trawiastych kortach Wimbledonu i drugi wygrany turniej wielkoszlemowy w karierze. Pierwszy tytuł Kubot wywalczył w 2014 roku w Australian Open w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem.
Za zwycięstwo w Wimbledonie polsko-brazylijska para otrzyma czek na 400 tysięcy funtów.