Wielcy Polacy bohaterami cyklu wystaw w Pałacu w Jedlinie Zdroju

Wystawę „Perfekcyjna Polonika – Ważne dzieła kultury polskiej” zainaugurowano prezentacją dzieł Kazimierza Siemienowicza.

– Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in jego podręcznik pt. „Wielkiej Sztuki Artylerii część pierwsza” – mówi kierownik wystawy Małgorzata Siwarska–Głodek.

Siemienowicz opracował m.in popularne do dziś fajerwerki. Ryciny w jego książce pokazują sztuczne ognie, które pozwalały na niebie rysować napisy. Mało kto wie, ale wynalazł również rakietę wielostopniową, a na jego pomysłach wzorowała się amerykańska agencja NASA. Mówi się, że wyprzedzał swoją epokę nawet o 300 lat.

Sześć wystaw, co miesiąc nowa. Każda poświęcona wielkim wynalazcom, twórcom i autorytetom. Tak Pałac Jedlinka chce uczcić stulecie niepodległości. Prezentowane dzieła będą wyróżniać się swoją oryginalnością. – Wiele z nich wyprzedza swoją epokę – mówi regionalista Łukasz Kazek

Organizatorzy nie chcą zdradzić jakie dzieła zobaczymy w kolejnych miesiącach. Wiadomo natomiast, że udaje się je pokazać, dzięki współpracy antykwariuszy i wzajemnej wymianie.

 
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *