Wieczór zDolnego Śląska: Okruchy historii są wokół nas, wystarczy się rozejrzeć [POSŁUCHAJ]

Płyty nagrobków, fragmenty zdobień dawnych – nieistniejących już kamienic, wyjątkowe słupki (wskazujące np. najdłuższe szlaki) i wiele innych cennych pamiątek. Bez względu na trudy historii – powinny zostać zachowane. Niestety często spotyka je przykry los i bezpowrotnie giną.

Tym razem w „Wieczorze zDolnego Śląska” rozmawiamy o tym jak zbierać okruchy historii, często będące niedocenianymi skarbami. Pamiątkowe płyty z inskrypcjami zamiast do lapidariów trafiają na podwórka i stają się wzmocnieniem gruntów pod parking. Elementy rzeźb natomiast potrafią zdobić ogrody działkowe. Inne obiekty są wywożone do miejskich magazynów, a po latach bezpowrotnie znikają. Czym są lapidaria, co w nich znajdziemy, oraz dlaczego w Świdnicy takie miejsce by się przydało. M.in o tym Bartosz Szarafin rozmawiał ze Andrzejem Dobkiewiczem – Redaktorem Naczelnym Świdnickiego Portalu Historycznego, oraz Marcinem Makuchem – Dyrektorem Muzeum Miedzi w Legnicy.
POSŁUCHAJ:
[audioplayer id=”272438″ src=”/img/articles/103847/Wieczor-zDolnego-Slaska-Okruchy-historii-sa-wokol-nas-wystarczy-sie-rozejrzec-1.mp3″/]
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *