Wieczór z nauką: Podwodny robot i leczenie nowotworów

Waży dziesięć kilogramów i ma pół metra długości. Studenci z Politechniki Wrocławskiej pracują nad podwodnym robotem. Projekt techniczny jest już praktycznie gotowy. Naukowcy z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki „Robocik” chcą wziąć udział w zawodach tego typu maszyn w USA już w czerwcu. Jakub Chmielewski tłumaczy, że to już druga ewolucja podwodnego robota, zdecydowanie lepsza od prototypu.
– Chcemy dodać manipulatory, żeby móc chwytać różne przedmioty pod wodą, wykonywać różne prace. 
Docelowo łódź może być wykorzystywana w eksploracji akwenów, ale też np. do inspekcji kadłubów statków. Główną nagrodą w konkursie w USA jest kontrakt na budowę robota podwodnego. 
Badania z Wrocławia być może pomogą w przyszłości leczyć nowotwory, cukrzycę czy nadciśnienie. Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej został laureatem programu Team. 3,5 milionowy grant pozwoli stworzyć światowy zespół, który tworzy unikalną technologię. Chodzi o badanie proteazów – wyspecjalizowanych białek, które potrafią „pociąć” inne białka na prostsze elementy. U ludzi proteazy stanowią grupę około 700 enzymów.
– Jesteśmy jedyną grupą na świecie, która to robi na świecie. Jeżeli są jakieś ciekawe proteazy ja jadę na konferencję, topowe na świecie, to praktycznie każdy chce z nami współpracować. 
Badanie aktywności proteaz ma bardzo duże znaczenie zarówno w pracy naukowej, jak i leczeniu pacjentów – dlatego naukowcy starają się znaleźć jak najczulsze i możliwie specyficzne markery. Więcej w audycji naukowej w Radiu Wrocław dziś po 22.00
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *