Wieczór z Kulturą: 20 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego (AUDIO,WIDEO)

Wieczór z Kulturą w każdy wtorek i czwartek w Radiu Wrocław i Radiu Wrocław Kultura o 20:05. Zaprasza Grzegorz Chojnowski.

Przed 20. rocznicą śmierci Jerzego Grotowskiego rozmawiamy z Jarosławem Fretem, reżyserem, współtwórcą Teatru ZAR, dyrektorem Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.
[videoplayer id=216179][/videoplayer]
Jerzy Grotowski (1933-1999) – mag światowego teatru, teoretyk, pedagog, reżyser. Urodził się w Rzeszowie, studiował w Krakowie, gdzie reżyserował w Starym Teatrze. W Opolu (wraz z Ludwikiem Flaszenem) tworzył Teatr 13 Rzędów i Teatr Laboratorium. W 1965 roku przeniósł się do Wrocławia. Jego najsłynniejsze przedstawienia to „Akropolis”, „Książę niezłomny”, „Apocalypsis cum figuris”. Sformułował ideę teatru ubogiego, przez całe życie rozwijał własną metodę aktorską. W latach 1970. porzucił realizowanie spektakli teatralnych, zajął się pracą pedagogiczną i działaniami parateatralnymi, pracami badawczymi. W 1985 roku zamieszkał we włoskiej Pontederze, gdzie powstał ośrodek jego imienia. W Polsce przybliżaniem życia i twórczości reżysera zajmuje się wrocławski Instytut Grotowskiego. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w styczniu 2019 miało premierę przedstawienie „Grotowski Non Fiction”, próba odtworzenia postaci bohatera (koprodukcja z Teatrem Kochanowskiego w Opolu).
Reportaż ŻORŻYK, GROT, BOSS, w którym słychać głosy: Alinę Obidniak, Eugenia Barbę, Jarosława Freta, Dariusza Kosińskiego, Serge’a Ouaknine’a, Andrzeja Paluchiewicza oraz Jerzego Grotowskiego.

www.radiowroclawkultura.pl
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *