Premier Czech: rozmowy w sprawie Turowa będą kontynuowane prawdopodobnie na poziomie szefów rządów

Rozmowy z Polską w sprawie Turowa nie są jeszcze zakończone i będą kontynuowane prawdopodobnie na poziomie szefów rządów – powiedział premier Czech Petr Fiala po posiedzeniu rządu, na którym zajmowano się projektem porozumienia dotyczącego polskiej kopalni.

„Nie dotarliśmy do punktu, w którym moglibyśmy podpisać umowę. Będziemy szukać rozwiązania, prawdopodobnie w obecności premierów obu państw” – powiedział czeski premier. „Musimy dopracować tę umowę na kilku poziomach. Część poprawek ma techniczny charakter – tu trwa dialog pomiędzy ministerstwami i zmierzamy do pewnych rezultatów. Pozostają jednak dwa większe problemy o charakterze politycznym. To wysokość rekompensat finansowych i okres obowiązywania umowy, a właściwie nadzoru Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To są wciąż otwarte kwestie, w których nie ma na razie zgody pomiędzy Polską i Czechami, ale będziemy dalej intensywnie negocjować” – odpowiedział Petr Fiala, dopytywany przez Polskie Radio o to, co pozostaje sporną kwestią pomiędzy negocjatorami z obu państw.Premier Czech wyraził przekonanie, że obie strony sporu wokół kopalni dążą do wypracowania porozumienia, które będzie dla nich możliwe do przyjęcia. Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik polskiego ministerstwa środowiska Aleksander Brzózka, rozmowy dotyczące projektu międzyrządowego porozumienia na linii Warszawa-Praga trwały jeszcze dziś.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.