Pensje dla lekarzy pochłaniają blisko 80% dochodów dolnośląskich szpitali

Pamiętacie Państwo ofertę dla lekarza SOR w legnickim szpitalu? 54 tys złotych dla lekarza medycyny ratunkowej, który przepracuje 240 godzin w miesiącu. Był problem ze znalezieniem chętnych, ale jak tematem zajęła się nasza reporterka Elżbieta Osowicz, a potem powtórzyły temat niemal wszystkie redakcje, to chętny się znalazł. Dziś do tematu wracamy. bo jak się okazuje 52 tysiące złotych miesięcznie to stosunkowo niewielki zarobek jak na standardy dolnośląskich szpitali. Tym razem sprawę zbadał Andrzej Andrzejewski.

70, 80 a nawet 85% dochodów dolnośląskich szpitali pochłaniają… pensje dla lekarzy. Tak wysokich stawek jeszcze chyba nigdy nie było. Medycy przyznają, że w niektórych specjalnościach w godzinę można zarobić nawet 400 złotych. Zdecydowana większość szefów szpitali odmawia oficjalnych komentarzy w tej sprawie – tak jest między innymi w Wałbrzychu. Anna Poznańska, rzecznik wrocławskiego ośrodka przy ul. Koszarowej przyznaje, że w jej szpitalu na wypłaty dla lekarzy przeznaczonych jest jedynie 55%. przychodów.
– Zarobki znacznie wzrosły nie tylko za sprawą dodatków spowodowanych pandemią, ale także kadr brakuje. W tej chwili jest rynek pracownika, więc zarządzający mają w tym sensie problem. Ten rynek jest dzisiaj bardzo trudny.
[audioplayer id=”298566″ src=”/img/articles/114831/Pensje-dla-lekarzy-pochlaniaja-blisko-80-dochodow-dolnoslaskich-szpitali-1-61af8cbf009ce-0sd.mp3″/]
– Trudno będzie przerwać tę wzrostową tendencję – przyznaje Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
– To właśnie deficyt przede wszystkim specjalistów powoduje w każdym szpitalu problem. Dlatego każdy szpital stara się zachęcić do pracy w swojej placówce lekarzy specjalistów. I pod tym względem szpital – również jako pracodawca – musi być dla owego lekarza atrakcyjnym miejscem zatrudnienia.
[audioplayer id=”298567″ src=”/img/articles/114831/Pensje-dla-lekarzy-pochlaniaja-blisko-80-dochodow-dolnoslaskich-szpitali-1-61af9f77cad8a-0sd.mp3″/]
Nie bez znaczenia jest również odległość od stolicy województwa. Z naszych ustaleń wynika, że im dalej od…
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.