Olga Tokarczuk nominowana do Bookera

Dolnośląska pisarka nominowana do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich – międzynarodowej edycji brytyjskiego Bookera. Olgę Tokarczuk wybrano za „Flights”, czyli angielski przekład powieści „Bieguni”, znanej polskim czytelnikom od 2007 roku. W 2008 Tokarczuk otrzymała za nią Nagrodę Nike – zarówno od jury, jak i od czytelników. Na długiej liście nominowanych jest trzynaście nazwisk. Oprócz Tokarczuk to m.in Francuzka Virginie Despentes za znanego i polskim czytelnikom „Vernona Subutexa” oraz wydawaniu w Polsce Hiszpanie – Antonio Munoz Molina za „Jak przemijający cień” i Javier Cercas za „Oszusta”.
„Bieguni” to historia snuta wokół podróży – alter ego autorki i kilku bohaterów. Pojawia się wizja świata przesiąkniętego złem, konieczności życia w ciągłym ruchu i pragnienia nieśmiertelności za sprawą konserwacji martwego ciała.
Finalistów tegorocznej edycji Man Booker International, przyznawanego od 2005 roku, poznamy 12 kwietnia. Wręczenie nagrody 22 maja.
Więcej na ten temat

Wrocław

Wrocław jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 637 075 mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 292,82 km².

Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015 oraz jako jedyne polskie miasto został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe.

Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.

Miasto jest położone na Nizinie Śląskiej na wysokości od 105 do 156 m n.p.m. (Wzgórze Gajowe i Wzgórze Maślickie), między Wzgórzami Trzebnickimi na północy, a Sudetami na południu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *